Jsme nemocnice,
kterým na Vás záleží.

V písecké nemocnici ošetřují dvojnásobek úrazů

V písecké nemocnici ošetřují dvojnásobek úrazů

Aktivní dovolená v jižních Čechách, která do našeho regionu každoročně přiláká tisíce Čechů, se odráží na bilanci letních úrazů. V písecké nemocnici zaznamenali za první prázdninový měsíc jejich nárůst oproti ostatním měsícům až o sto procent. Počet ošetření za letošní červenec se zvýšil i v porovnání se stejným obdobím v předchozích letech. Podle odhadu lékařů Ortopedicko-traumatologického oddělení Nemocnice Písek tvoří rekreanti až polovinu všech úrazových pacientů. 

Ideální podmínky pro turistiku, cyklistiku, vodáctví a vodní sporty spojené s lokalitou orlické přehrady. Krásná příroda, kvůli níž si Písecko oblíbili organizátoři letních kurzů a dětských táborů. A k tomu aktuální trend, kdy se chataři a chalupáři kromě zahradničení a houbaření stále více věnují například jízdě na kole. To jsou podle Tomáše Vodsloně, lékaře písecké nemocnice, hlavní důvody nárůstu letních úrazů na Písecku.

„Naštěstí, co se počtu týče, převažují lehké úrazy typu podvrtnutí kotníku, nezávažná poranění prstů a ošetření drobných ran. S rostoucím počtem úrazů se ale samozřejmě zvyšuje i počet závažnějších traumat, které často vyžadují operační léčbu,“ uvedl Tomáš Vodsloň z Ortopedicko-traumatologického oddělení Nemocnice Písek. „Navíc v současné době standardně operujeme i takové úrazy, které se ještě v nedávné době léčily převážně neoperačně. Důvodem jsou jednak přísnější kritéria na konzervativní neboli nechirurgickou léčbu úrazů a zároveň rostoucí nároky samotných pacientů k plnému a rychlému návratu do aktivního života. Příkladem za vše jsou zlomeniny klíční kosti,“ doplnil. 

V Nemocnici Písek ošetřují úrazové pacienty dle nejnovějších medicínských poznatků a způsobem, který umožňuje co nejrychlejší návrat k aktivnímu způsobu života.

„Díky průběžnému vzdělávání sledujeme nejnovější trendy v úrazové chirurgii a používáme postupy, odpovídající aktuálním doporučením odborných společností. Běžně pracujeme s nejmodernějšími implantáty k operační stabilizaci zlomenin. Zároveň vítáme nové možnosti využití moderních materiálů k fixaci rozličných poranění pohybového aparátu. Máme k dispozici veliké množství různých snímatelných fixací, takzvaných ortéz, díky čemuž můžeme najít pacientovi řešení na míru. Naším cílem u terapie úrazů je časná funkční léčba a nejbližší možný plnohodnotný návrat pacientů ke každodenním činnostem,“ uzavřel Tomáš Vodsloň.

Zvýšený počet úrazů a rozsáhlejší traumatologická péče aktuálně nijak neomezuje plánované operace a ortopedické zákroky. „Letní úrazovost představuje větší nápor na náš personál a vyžaduje jeho větší nasazení.  Všem kolegům napříč nemocnicí za to velmi děkuji, protože tato práce je mimo jiné omezuje v možnosti čerpání delších letních dovolených,“ dodal ředitel Nemocnice Písek Jiří Holan.