Jsme nemocnice,
kterým na Vás záleží.

V jindřichohradecké nemocnici lékaři pacientce úspěšně odstranili 19 kg těžký nádor. Jde o největší nádor tohoto typu na světě

V jindřichohradecké nemocnici lékaři pacientce úspěšně odstranili 19 kg těžký nádor. Jde o největší nádor tohoto typu na světě

Medicínský zázrak - tak by se dal nazvat příběh šestasedmdesátileté pacientky, která před Vánoci přišla do Nemocnice Jindřichův Hradec s tím, že má nejspíše kýlu. Ukázalo se však, že jde o vzácný nádor takzvaný liposarkom, který v břiše vyrostl do obřích rozměrů. Paní Marii ze Soběslavi čekala akutní extrémně složitá operace, při které lékaři pacientce odstranili devatenáctikilový nádor spolu s ledvinou v jejímž tukovém pouzdře vznikl. Velmi náročná, ale nakonec úspěšná, byla i následná rekonvalescence po operaci. Na konci března byla pacientka propuštěna domů.

Místo kýly obří nádor

Všechno začalo rostoucím objemem břicha, kterému ale paní Marie nepřikládala význam a myslela si, že jde o kýlu. Nakonec ji před loňskými Vánocemi k lékaři dohnala vnoučata. „Našla jsem si na internetu, že je v jindřichohradecké nemocnici kýlní centrum, a že tři dny po operaci pouští pacienty domů. Myslela jsem si, že budu na Vánoce doma, ze třech dní se ale staly víc než tři měsíce a domů jsem se dostala až na Velikonoce,“ popsala svůj příběh paní Marie. „Někteří pacienti své problémy bagatelizují, i když podvědomě vědí, že se něco děje, ale nechtějí si to přiznat. To byl i případ paní Marie. Přijali jsme ji za minutu dvanáct. Potíže narůstaly každým dnem, nádor utlačoval orgány dutiny břišní a hrudník a pacientka nemohla koncem roku už prakticky ani sama dýchat,“ přiblížil primář chirurgického oddělení MUDr. Lukáš Havlůj, Ph.D. v jakém stavu byla pacientka před operací.

Největší na světě

Samotnému zákroku předcházela pečlivá příprava a spolupráce primářů urologického, chirurgického a anesteziologického oddělení nemocnice. Operace, při které lékaři pacientce odstranili devatenáctikilový nádor, trvala čtyři hodiny. Ani poté ale nebylo vyhráno, nádor utlačoval velké cévy v břišní dutině i ostatní orgány a návrat k normálnímu fungování těla byl ještě dlouhý. „Došlo k mnoha závažným pooperačním okolnostem, se kterými jsme se na ARO museli potýkat. Naše pacientka strávila na ARO téměř tři měsíce a polovinu z toho byla v umělém spánku,“ popsal průběh rekonvalescence primář ARO MUDr. Vít Lorenc, MBA. Jednalo se o vzácný typ nádoru, takzvaný liposarkom, který vzniká z tukové tkáně a prakticky se může vyskytovat kdekoliv v lidském těle, na končetinách, v dutině břišní nebo v blízkosti ledvin, což byl případ paní Marie. „Obecně nádory mohou být ještě větší. Jsou popsány případy, kdy nádory vážily i přes 100 kg. Takto velký nádor tohoto typu odborná literatura ale nepopisuje, pravděpodobně tak jde v tomto směru o světový rekord,“ upozornil MUDr. Lukáš Havlůj, Ph.D.

Po třech měsících opět doma

„Věděla jsem, že výsledek je nejistý a že se možná z nemocnice už nevrátím. Spoléhala jsem ale na lékaře a důvěřovala jim. Všem bych chtěla moc poděkovat, zachránili mi život,“ řekla paní Marie, pro kterou byla největší motivací k uzdravení vnoučata, o které se už třináct let po smrti své dcery sama stará, a také jorkšír Charlie. Právě motivace a chuť žít je podle primáře Havlůje padesát procent úspěchu: „Pokud není pacient naladěn pozitivně, tak to nemusí dobře dopadnout, i když my všechno uděláme správně. Klíčová je komunikace, kdy s pacientem vše probereme a připravíme ho na to, co ho čeká. Chtěl bych všem, kteří se na léčbě paní Marie podíleli, poděkovat. Není to úspěch jednotlivce, ale celého týmu,“ doplňuje MUDr. Lukáš Havlůj, Ph.D.