Jsme nemocnice,
kterým na Vás záleží.

Titul Jihočeská sestřička 2023 vyhrály týmy z Jihočeské univerzity a Střední zdravotnické školy Písek

Titul Jihočeská sestřička 2023 vyhrály týmy z Jihočeské univerzity a Střední zdravotnické školy Písek

Budoucí zdravotní sestry soutěžily o titul Jihočeská sestřička 2023. Osmý ročník soutěže organizovala Nemocnice Prachatice, a.s., v sobotu 21. října v areálu nemocnice. Ocenění si soutěžní týmy převzaly na slavnostní vyhlášení v hotelu Park. O titul Jihočeská sestřička 2023 bojovalo 5 týmů v kategorii vysokých a vyšších odborných škol a 12 týmů středoškoláků. Soutěž je určená studentům třetích ročníků VOŠ a VŠ, oborů všeobecná sestra, porodní asistentka a zdravotnický záchranář a studentům čtvrtých ročníků středních zdravotnicích škol, oboru praktická sestra.

První soutěžní kategorii, která je určená studentům třetích ročníků VOŠ a VŠ, vyhrál tým ze zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity ve složení Adéla Plačková, Kristýna Dvořáková a Roman Klabouch pod vedením kapitána Radka Rothschedla. „Jeli jsme na soutěž s tím, že to může dopadnout všelijak, ale že bychom chtěli vyhrát. A ono to vyšlo. Celý den jsme si moc užili. Disciplíny byly skvěle připravené, zábavné, figuranti opravdu přesvědčiví,“ shodovali se členové vítězného týmu, které na jaře příštího roku čeká ukončení studia a většina z nich chce nastoupit do zdravotnictví a studovat dálkově ještě magisterské studium. Tento tým se stal také absolutním vítězem letošního ročníku soutěže Jihočeská sestřička. Čtyřčlenné týmy složené ze studentů Jihočeské univerzity obsadily i druhé a třetí místo.

Druhá kategorie je určena studentům čtvrtých ročníků středních zdravotnicích škol a vyšších odborných škol zdravotnických, obor praktická sestra. V té zvítězil tým ze Střední zdravotnické školy v Písku. Tým vedl kapitán Matyáš Kačírek a členkami byly Tereza Nosková, Eliška Schánilcová a Valentýna Lukšajderová. „Byl to skvělý den. Soutěžní úkoly byly zábavné. Ověřili jsme si, že dokážeme pracovat v týmu. Naše vítězství patří také našim vyučujícím, kteří nás bezvadně připravili.,“ radovali se vítězové středoškolské kategorie, kteří budou na jaře maturovat. Kapitán týmu by se chtěl pustit do studia medicíny a také členky týmu chtějí dál studovat zdravotnické obory. Druhou příčku obsadil tým, který soutěžil pod číslem 12 a jeho členové studují Střední zdravotnickou školu Jindřichův Hradec. Bronzové medaile v kategorii středoškoláků získal tým s číslem 6 ze Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické České Budějovice.

 V soutěži byli letos zastoupeni studenti a studentky ze všech středních, vyšších odborných a vysokých škol se zdravotnickými obory, které na jihu Čech působí, včetně detašovaných pracovišť v Prachaticích a Strakonicích. „Vnímáme profesi zdravotních sester jako velmi důležitou a záslužnou, proto jsme ji touto soutěží chtěli více zviditelnit a poděkovat těm, kteří se pro ni rozhodli. Chceme soutěží také podpořit spolupráci mezi jihočeskými nemocnicemi a zdravotnickými školami v našem kraji. Výhody má soutěž jak pro studenty, tak pro nemocnice. Konkrétní zdravotnické zařízení se touto formou studentům a studentkám představí jako jejich potenciální zaměstnavatel. Oni si na oplátku prohlédnou konkrétní moderní nemocnici, ve které by po dokončení studia mohli pracovat,“ uvedl zakladatel projektu, předseda představenstva Nemocnice Prachatice, a.s., a člen představenstva Jihočeské nemocnice, a.s., Ing. Michal Čarvaš, MBA.

Názvy 17 soutěžních disciplín byly inspirovány písněmi, a tak studenti plnili úkoly „Sanitka“, „Drákula“, „Mravenčí ukolébavka“, „Být stále mlád“ nebo „Medvídek“. Za tajemnými názvy se skrývaly úkoly, které prověřily teoretické znalosti i praktické dovednosti soutěžících. Měli tak v soutěži ukázat, jak si poradí například s odběrem krve, ošetřením novorozence, úpravou lůžka, podáváním krevních derivátů nebo třeba cévkováním. „Soutěžící byli šikovní a do praxe přijdou velmi dobře připravení. Všechny disciplíny zvládli. Mile nás překvapilo, jak dobře většina z nich zvládá komunikaci s pacientem. Nebojí se být aktivní, navázat s ním rozhovor, získat si jeho důvěru. To je pro zdárný průběh vyšetření a léčby velmi důležité,“ chválila letošní soutěžící hlavní sestra Nemocnice Prachatice Bc. Ivana Čížková.

Nemocnice Prachatice, a.s., soutěž organizovala ve spolupráci s Jihočeskými nemocnicemi, a.s., a Jihočeským krajem. Konala se v sobotu 21. října pod záštitou ministra zdravotnictví České republiky MUDr. Vlastimila Válka, CSc., MBA, EBIR a hejtmana Jihočeského kraje MUDr. Martina Kuby. Výsledky byly slavnostně vyhlášeny na společenském večeru v prachatickém hotelu Park.

Jihočeská sestřička se koná od roku 2015. Za tu dobu se v organizaci vystřídaly nemocnice v Prachaticích, Českém Krumlově, Písku, Strakonicích, Táboře, Českých Budějovicích a Jindřichově Hradci. Letošním prachatickým ročníkem se vrátila do místa svého vzniku a odstartovala tak druhé kolo putování po jihočeských nemocnících. Poděkování patří všem partnerům soutěže, bez kterých by to nešlo.

 

Partneři akce