Jsme nemocnice,
kterým na Vás záleží.

Strakonická gastroenterologie byla zařazena mezi špičková pracoviště

Strakonická gastroenterologie byla zařazena mezi špičková pracoviště

Gastroenterologické centrum Nemocnice Strakonice, a.s., se zařadilo mezi špičková pracoviště v celé České republice. Od Ministerstva zdravotnictví získalo statut Centra digestivní endoskopie. Toto prestižní postavení v síti odborných zdravotnických zařízení bylo nemocnici  uděleno na základě počtu a spektra jak základních, tak vysoce specializovaných výkonů v oboru gastroenterologie. „Ročně provádí naše pracoviště okolo 2400 gastroskopií a 2000 koloskopií. Dále okolo 550 endosonografických vyšetření – tedy vyšetření ultrazvukovou sondou zavedenou  do jícnu, žaludku a dvanáctníku, nebo do konečníku a začátku esovité kličky. Na kontě máme každý rok okolo 600 ERCP, kterými se zjišťuje a léčí nemoci žlučových cest a slinivky břišní. Provedeme také okolo 50 cholangioskopií, které slouží k diagnostice nemocí a léčbě žlučových cest. Zároveň u nás ročně podstoupí okolo 25 pacientů kapslovou enteroskopii,“ vypočítává vyšetření primář Interního oddělení MUDr. Ivo Horný.

Strakonická nemocnice má k dispozici kompletní přístrojové vybavení k poskytování zdravotní péče v oblasti gastroenterologie včetně nejvýkonnějšího laseru k rozbíjení objemných kamenů ve žlučových cestách nebo ve vývodech slinivky břišní. Každý pracovní den poskytuje pacientům péči na 4 paralelně pracujících sálech.„Kromě přístrojového vybavení a počtu i spektra prováděných výkonů, museli lékaři splnit požadavky personální. Bez erudovaných sestřiček a lékařů by strakonickou gastroenterologii Ministerstvo zdravotnictví mezi špičková pracoviště v České republice nezařadilo,“ upřesnil ředitel Nemocnice Strakonice, a.s.,  MUDr. Bc. Tomáš Fiala, MBA. Na provozu a zajištění kvality prováděných gastroenterologických výkonů se podílí pod vedením primáře Horného dalších 9 lékařů a lékařek, 7 zdravotních sester, 2 sanitářky a 1 administrativní pracovnice.

Zařazením gastroenterologie do tzv. centrové péče získala strakonická nemocnice už třetí vysoce odborné a specializované pracoviště. Centrovou péči poskytuje totiž i v oblasti očního lékařství v Centru péče o zrak (léčba zadního segmentu oka u „Věkem podmíněné makulární degenerace“) a na Neurologickém oddělení provozuje „Centrum pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy“. V principu u tohoto druhu zdravotní péče jde o soustředění poskytování špičkových výkonů pacientům se závažnými a méně častými nemocemi do specializovaných pracovišť. Toto uspořádání umožňuje lepší uplatnění medicínské erudice, využití přístrojové techniky a kvalitnější farmakoterapii.