Jsme nemocnice,
kterým na Vás záleží.

Píseckou nemocnici si oblíbily rodičky z jiných okresů

Píseckou nemocnici si oblíbily rodičky z jiných okresů

V písecké porodnici přišlo v roce 2020 na svět celkem 969 dětí, z toho 505 chlapců a 464 děvčat. Pro srovnání: v roce 2019 se v písecké porodnici narodilo 993 dětí, což je nejvíce za posledních 30 let. Celých 47 procent rodiček vloni přijelo do Písku z jiných okresů, což svědčí o oblibě písecké porodnice.

„Z celkového počtu narozených dětí bylo 18 dvojčat. Největší novorozenec vážil 5 kilogramů. V šesti případech nestihly maminky do porodnice dojet a rodily například v sanitním nebo vlastním voze či neplánovaně doma. Po příjezdu na porodní sál pak většinou rodily placentu a byly ošetřeny,“ uvedl primář Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Písek, a. s., MUDr. Michal Turek.

Zdravotníci v Písku vloni pečovali o několik těhotných s onemocněním Covid-19 v rámci porodnické ambulance i na oddělení rizikového těhotenství a několik Covid-19 pozitivních žen v Písku také rodilo, a to jak spontánně, tak císařským řezem. „Rodičky s Covidem jsme izolovali od těch zdravých. Vybudovali jsme izolační porodní box a koupili další porodní lůžko. Zajímavostí byla jedna noční služba, kdy rodily téměř najednou dvě Covid pozitivní ženy. Péče o tyto pacientky je při porodu i po něm velmi náročná. Vysoké riziko přenosu nákazy je mimo jiné dáno několikahodinovým usilovným dýcháním rodičky, která samozřejmě nemůže mít ochrannou roušku. Vše jsme zvládli, za což bych chtěl personálu celé nemocnice upřímně a hodně poděkovat,“ sdělil Michal Turek.

Píseckou nemocnici si už několik let po sobě vybírají takřka z poloviny rodičky z jiných okresů. Důvodem je špičková péče i lidský přístup zdejšího personálu. Písecká porodnice dlouhodobě pracuje na zlepšování služeb pro rodičky a pravidelně vítězí v  soutěžích o nejlepší porodnici. Jde cestou odstranění sterility lékařského prostředí. „Porodnice zde vypadá spíše jako zařízení hotelového typu. Máme takzvané rodinné pokoje pro pobyt matek, otců nebo celých rodin společně po porodu. Rodina má k dispozici studio s komfortním sociálním zázemím a wi-fi připojením. Jedná se o plně vybavené apartmány s poskytováním služeb včetně stravování formou minutek pro celé rodiny nebo zázemí pro příbuzné s prvky rodinné intimity,“ doplnil Michal Turek.

Letošní porodní bilance v Písku odstartovala hned prvního ledna, kdy se zde ve 2:04 narodil chlapec Petr. Vážil 3600 gramů a měřil 50 centimetrů.