Jsme nemocnice,
kterým na Vás záleží.

Písecká nemocnice zve na preventivní vyšetření diabetu

Písecká nemocnice zve na preventivní vyšetření diabetu

Nemocnice Písek se v úterý 14. listopadu zaměří na prevenci cukrovky. Při příležitosti Světového dne diabetu připravuje informační kampaň k tomuto onemocnění a preventivní vyšetření. Tomu, kdo chce znát svou hladinu cukru v krvi, budou od 8.30 do 10.30 hodin k dispozici pracovníci Oddělení klinické biochemie.

„Vyšetření diabetu budeme provádět bez objednání v prostorách Metabolické poradny, ve druhém patře pavilonu Q. Hladinu cukru v krvi změříme na glukometru poté, co zájemcům odebereme kapku krve z prstu na ruce. K měření je potřeba přijít nalačno,“ uvedl primář Oddělení klinické biochemie Nemocnice Písek Pavel Malina.

Ten, kdo si v úterý 14. listopadu do písecké nemocnice přijde nechat změřit hladinu cukru v krvi, dostane i malou pozornost a tiskoviny s informacemi o prevenci diabetu. „Touto akcí se připojíme ke Světovému dni diabetu, který se zaměřuje na prevenci cukrovky a každoročně se koná právě 14. listopadu. Ve stejný den se v roce 1891 narodil kanadský lékař Frederick Banting, který objevil inzulin,“ řekl předseda představenstva Nemocnice Písek Jiří Holan.

Diabetes mellitus neboli cukrovka patří mezi civilizační choroby. Jedná se o nemoc, při které lidský organismus není schopen udržet krevní cukr v běžných mezích. Rozlišujeme více typů diabetu – nejrozšířenější je diabetes mellitus 2. typu, který souvisí s nezdravým životním stylem, konkrétně s nadměrným příjmem energie ve stravě a sníženou fyzickou aktivitou. Je hlavní příčinou vzniku chorob srdce a cév, amputací dolních končetin a slepoty u dospělých. Protože prvotní projevy diabetu jako zvýšená hladina cukru v krvi nebolí, závažné komplikace vznikají skrytě. Proto je dobré chodit na preventivní vyšetření.

V České republice trpí cukrovkou přibližně desetina populace, tedy milion osob, a každý rok přibývá zhruba deset tisíc nemocných. Národní diabetologický registr uvádí, že v roce 2030 u nás bude žít 1,3 milionu lidí s tímto onemocněním. Léčba diabetu spotřebuje pět až patnáct procent všech nákladů v českém zdravotnictví.

 

Plakát zde