Jsme nemocnice,
kterým na Vás záleží.

Operace střevního nádoru v Písku: zítra jídlo, pozítří doma

Operace střevního nádoru v Písku: zítra jídlo, pozítří doma

Moderní laparoskopické operace tlustého střeva a konečníku, na které se specializují chirurgové z písecké nemocnice, přinesly překvapivé výsledky: průměrná doba hospitalizace pacientů se zkrátila o polovinu. I po náročných zákrocích, například odstranění pravé poloviny tlustého střeva, může být pacient doma už třetí den. Hospitalizace při operaci tradiční metodou přitom trvá i déle než týden.

„Šetrným zákrokům se v posledních letech intenzívně věnujeme. Laparoskopické operace, které zasahují do těla jen v nezbytně nutné míře, už zdaleka neprovádíme jen doplňkově – zavedli jsme je jako standard i u těch nejnáročnějších případů,“ uvedl zástupce primářky Chirurgického oddělení Nemocnice Písek Pavel Suchomel.

Mezi náročné operace, které se v Písku daří provádět laparoskopicky, patří i odstranění části tlustého střeva. K tomu jsou lékaři nuceni přistoupit v případě, že pacient trpí jedním z nejčastějších nádorových onemocnění v Česku, karcinomem tlustého střeva a konečníku. „Z několika drobných řezů, jeden či dva centimetry dlouhých, zavedeme do dutiny břišní kameru a nástroje. Řez, který slouží k odstranění nemocné části tlustého střeva, není větší, než jaký se provádí u odstranění střeva slepého,“ řekl lékař.

Po šetrné operaci následuje rekonvalescence metodou ERAS (Enhanced Recovery After Surgery), kterou pro lepší zotavení po zákroku vyvinul dánský profesor Henrik Kehlet. „Pacient je schopen už pár hodin po operaci sedět, následující den se může postavit nebo jíst polévku. Namísto opiátů, drénů, sond či cévek, které používáme jen minimálně, od nás dostává žvýkačky pro lepší tvorbu slin a podporu zažívání,“ vysvětluje Suchomel. Rekonvalescence se účastní také fyzioterapeut či psycholog, zapojena je i pacientova rodina. Samotný pacient má doporučeno denně se hýbat, věnovat se například rychlé chůzi nebo Nordic Walking.

Průměrná doba hospitalizace v písecké nemocnici se významně snížila nejen u odstranění části tlustého střeva. Za posledních pět let klesla u všech výkonů na tlustém střevě z 13,5 dne na 5,7 dne. U operací konečníku z 11,5 dne na 7,7 dne.

Rakovina tlustého střeva a konečníku patří mezi civilizační choroby a připisuje se mimo jiné nezdravému životnímu stylu. Pavel Suchomel upozorňuje, že naděje na její vyléčení je podstatně vyšší, pokud pacient přijde včas. I tomu se Nemocnice Písek snaží pomáhat. Pacientům je k dispozici ambulance, každý čtvrtek od 9 do 12 hodin je pak otevřena speciální poradna pro nádorová onemocnění zažívacího traktu.