Jsme nemocnice,
kterým na Vás záleží.

Neurochirurgické oddělení čelí nárůstu počtu pacientů

Neurochirurgické oddělení čelí nárůstu počtu pacientů

Neurochirurgické oddělení nemocnice České Budějovice, a.s. provede ročně přibližně 2 000 operací pro více než 60 druhů onemocnění.

V předchozích letech jsme ročně operovali kolem 40 pacientů s meningeomy. Meningeom je nezhoubný nádor vyrůstající z obalů mozku, který svým růstem tlačí na mozek a v konečném důsledku vede k úmrtí. Tento typ lze ve většině případů bezpečně a kompletně odstranit. V roce 2019 jsme těchto nádorů operovali 30. Během posledních dvou týdnů řešíme 8 pacientů s tímto onemocněním. Operace tohoto typu nádoru jsou celodenní, náročné na čas i personál,“ vysvětluje zástupce primáře Neurochirurgického oddělení MUDr. Jiří Fiedler, Ph.D, MBA.

Během pandemie covid-19 byly diagnostické možnosti nemocnic omezeny a lidé s malými potížemi do nemocnice nechodili. Část pacientů tak nebyla z výše uvedených důvodů v loňském roce diagnostikována. Tito pacienti přicházejí nyní. Přičteme-li standardní přísun akutních pacientů a mnohaměsíční výpadek plánované operativy, Neurochirurgické oddělení musí v současnosti absorbovat nadprůměrný počet pacientů,“ uvádí generální ředitel MUDr. Ing. Michal Šnorek, Ph.D.

Podobný stav je i na dalších odděleních Nemocnice České Budějovice, a.s., a to v době, kdy epidemická situace COVID-19 v Jihočeském kraji, respektive v okrese České Budějovice, je stále ve srovnání s ostatními regiony méně příznivá.