Jsme nemocnice,
kterým na Vás záleží.

Nemocnice Písek se brání zvýšené agresivitě pacientů: zvýšila ostrahu a vyškolila personál k jednání v rizikových situacích

Nemocnice Písek se brání zvýšené agresivitě pacientů: zvýšila ostrahu a vyškolila personál k jednání v rizikových situacích

Několik desítek zdravotních sester a sanitářů písecké nemocnice má za sebou vzdělávací seminář k jednání v rizikových situacích. Učili se na něm, jak vhodně reagovat na agresivní chování pacientů nebo jejich doprovodu, které je v nemocnicích stále častější. A to zejména ve večerních a nočních hodinách, kdy ošetření v nemocnici vyhledá i řada lidí pod vlivem alkoholu nebo drog. Ti pak vedle nadávek a nevhodného chování napadají personál i fyzicky.

„Zaměstnanci se v průběhu workshopu učili rozpoznat potenciálně nebezpečné situace a případné agresory. Školili se, jak mají v těchto situacích reagovat a zabránit vyhrocení konfliktu. Osvojili si opatření pro větší bezpečnost vlastní i dalších pacientů. Díky lektorům, mezi nimiž byl i profesionální kaskadér, si mohli vyzkoušet praktický nácvik jednání v nebezpečných situacích, například při setkání s verbálně agresivním pacientem. Součástí semináře byla i simulace napadení zbraní,“ uvedla hlavní sestra Nemocnice Písek Květoslava Slabáková. 

Personál písecké nemocnice čelí rostoucí agresi ze strany pacientů i jejich doprovodu zejména v době pohotovostní služby, tedy večer nebo v noci. Jsou pod vlivem různých omamných látek a k ošetření je přiveze policie nebo záchranná služba. V minulosti tu například jeden z pacientů pod vlivem alkoholu rozmlátil umyvadlo, další prokopl dveře. „Komunikace s nimi bývá velmi náročná a mnohdy i nebezpečná, protože návykové látky ovlivňují jejich chování a reakce,“ řekla Květoslava Slabáková s doplněním, že v posledních letech přibývá i konfliktních situací vyvolaných jazykovou bariérou pacienta nebo jeho doprovodu ve spojení se strachem o zdraví nemocného.

Zvýšené agresivitě pacientů se vedení písecké nemocnice brání i dalšími způsoby: posílilo bezpečnostní systém v areálu, ke kontrole objektů využívá patroly a pro případ krizových situací zajistilo výjezdovou službu ostrahy. „Pokud je potřeba, naši zaměstnanci si mohou na pomoc v krizové situaci přivolat ostrahu, v rámci služby výjezdů. Zahájili jsme projekt elektronizace vstupů i tzv. katrů na oddělení s automatickým zamykáním. Pomocí kamer monitorujeme společné prostory v nemocnici. Během zimy využíváme k nočním obhlídkám objektů také patroly, které nám pomáhají s bezdomovci. Ti mají tendenci v některých odlehlých částech přebývat nebo se srocovat,“ sdělil předseda představenstva Nemocnice Písek Jiří Holan.