Jsme nemocnice,
kterým na Vás záleží.

Nemocnice Písek obhájila nejvyšší možné ocenění péče o pacienty s mrtvicí

Nemocnice Písek obhájila nejvyšší možné ocenění péče o pacienty s mrtvicí

Nemocnice Písek už potřetí obhájila Diamantový status ESO Angels, který uděluje Evropská organizace pro mrtvici (ESO) za prvotřídní iktovou péči. Ocenění garantuje co nejrychlejší postup diagnostiky i léčby, které jsou rozhodující v úspěchu péče o pacienty s mrtvicí. Jinými slovy: pokud jsou hospitalizováni v písecké nemocnici, mají velkou šanci na návrat do běžného života bez vážných následků.

Certifikát nejvyšší kvality péče o pacienty s cévní mozkovou příhodou a jinými cévními onemocněními mozku za rok 2023 obdržela nemocnice v uplynulých dnech. Ocenění, které poprvé získala za rok 2021, například garantuje, že minimálně polovině pacientů s mrtvicí, kterou ve většině případů způsobuje ucpání mozkové tepny, bude co nejrychleji od přijetí podána injekce s lékem na rozpouštění krevní sraženiny. Co nejrychlejší postup při diagnostice a léčbě hraje klíčovou roli v úspěchu péče o iktové pacienty. 

„Ocenění Angels je vizitkou dlouhodobého společného úsilí v písecké nemocnici. Svědčí o kvalitní nepřetržité činnosti radiologů, kteří pacienty velmi rychle vyšetřují, a zároveň o nadstandardní péči neurologů. Tým lidí kolem vedoucího lékaře Iktového centra Roberta Rezka a primáře Neurologického oddělení Karla Bechyně dává nemocným co nejlepší šanci na vysokou kvalitu dalšího života.,“ uvedl předseda představenstva Nemocnice Písek Jiří Holan.

Písecká nemocnice pečuje o pacienty s mrtvicí prostřednictvím urgentního příjmu. Ten zavedla v roce 2016 a okamžitě se zařadila mezi tuzemskou špičku v rychlosti zákroku. „Jakmile lékař zdravotnické záchranné služby diagnostikuje cévní mozkovou příhodu, zavolá na takzvaný iktový telefon do naší nemocnice, který u sebe nosí aktuálně sloužící neurolog. Ten se okamžitě poté dostaví na urgentní příjem našeho iktového centra, kam záchranka pacienta přiveze. Následuje rychlé laboratorní, neurologické a CT vyšetření mozku a mozkových cév. Během řádově minut je tak zjištěn stav a rozsah mozkové příhody. Neurolog pak může navrhnout a zahájit cílenou léčbu, na které se často podílejí také další odborníci, a to okamžitě,“ vysvětlil podstatu urgentního příjmu Robert Rezek, vedoucí lékař píseckého iktového centra.