Jsme nemocnice,
kterým na Vás záleží.

Ambulance pro léčbu bolesti se rozrostla o nového lékaře a rozšiřuje ordinační hodiny

Ambulance pro léčbu bolesti se rozrostla o nového lékaře a rozšiřuje ordinační hodiny

Pro pacienty s chronickou bolestí je teď péče v jindřichohradecké nemocnici dostupnější. V ambulanci pro léčbu bolesti na poliklinice doplnil MUDr. Evu Zýkovou další algeziolog MUDr. Pavel Kroutil a ordinace je tak od května kromě dosavadní středy otevřena i v pondělí. Cílem lékařů je bolesti konkrétního pacienta porozumět, díky vhodné léčbě ji pomoci zvládnout, a tím zvýšit kvalitu jejich života.
„Našimi pacienty jsou nejčastěji lidé s chronickými bolestmi, tedy takovými, které trvají více než tři měsíce a nemají jasně odstranitelnou příčinu. Jde třeba o pacienty po výhřezu ploténky, kdy už je člověk po operaci, ale bolest zůstává. Stejně tak to mohou být pacienti po komplikované zlomenině, kdy kost srostla, ale bolest neustala. Není už možné příčinu bolesti odstranit, bolest se stává nemocí sama o sobě,“ vysvětlila MUDr. Eva Zýková, která se algeziologií, jak se tento obor správně jmenuje, věnuje v ambulanci pro léčbu bolesti v Nemocnici Jindřichův Hradec už 22 let.
Zkušeným algeziologem je i MUDr. Pavel Kroutil, který je novou posilou nemocnice. MUDr. Kroutil pracoval jako anesteziolog v IKEM, byl zástupcem primáře ARO v Prachaticích a v posledních letech se intenzivně věnuje léčbě bolesti a paliativní péči. „Spektrum možností, jak bolest léčit, je široké. Pokud je to možné a pacient souhlasí, provádíme lidově řečeno obstřiky, tedy intervence, kdy zasáhneme vhodným lékem přímo v místě bolesti, například k nervové pleteni, nebo i do spinální oblasti - tedy k míše. V takových případech je nezbytný ultrazvuk, který nám pomáhá při navigaci, kam obstřik přesně aplikovat,“ vysvětlil MUDr. Kroutil. Algeziolog umí pacientovi léčbu nastavit přímo na míru, tak aby léky správně fungovaly i v situaci, kdy pacient užívá množství léků na další nemoci, a tedy je nutno zvažovat vzájemné působení (tzv. interakce) různých léků. Pokud na konkrétní bolest celkově podávané medikamenty nestačí, mohou naši lékaři pacienty nasměrovat na vyšší pracoviště, kde umí od bolesti ulevit pomocí moderních, velmi složitých metod – například radiofrekvencí nebo míšní či hlubokou mozkovou stimulací.
U dlouhodobé bolesti je nesmírně důležitá také psychická stránka nemoci. „Jakákoli dlouhodobá bolest ztěžuje až znemožňuje běžné každodenní fungování. Člověk nemůže pořádně nic dělat, často ztrácí i práci, jdou stranou koníčky, není nálada na přátele, člověk se uzavírá do sebe, někdy se dokonce rozpadá i rodina. Když pacientovi ulevíme od bolesti, zlepšíme jeho psychickou rovnováhu a vrátíme ho velmi často zpátky do plnějšího života,“ popsala MUDr. Zýková smysl práce algeziologa.
Ambulance pro léčbu bolesti funguje pod anesteziologicko-resuscitačním oddělením ve 4. paře polikliniky každé pondělí a středu od 7:30 do 15:00 (tel. na lékaře 384 376 259, tel. na sestru – 384 376 262).