Jsme nemocnice,
kterým na Vás záleží.

Vyšetření krve v písecké nemocnici automatizuje nový přístroj

Vyšetření krve v písecké nemocnici automatizuje nový přístroj

Písecká nemocnice bude mít nový přístroj pro laboratorní vyšetření krve. Zařízení se systémem tzv. digitální morfologie automatizuje časově náročnou mikroskopii, která se tradičně provádí manuálně. Přístroj podobného typu v písecké hematologické laboratoři už nyní funguje, ale dosluhuje.

Přístroj využívá technologii digitální analýzy krevního obrazu, která laboratorní vyšetření zrychluje. „Díky automatizaci prostřednictvím digitální morfologie odpadá většina kroků běžně prováděných u manuálních odečtů jednotlivých druhů krevních buněk, pokud chceme dosáhnout maximální rychlosti a produktivity. Zařízení je schopno určit počet a typ krevních buněk ve vyšetřovaném vzorku, dokáže vyhodnotit i jejich zralost. Takový soubor informací nám pomáhá určit nemoc pacienta, například leukemii, jiné hematologické onemocnění, bakteriální infekci, virózu nebo nádory lymfatického systému,“ řekla Marcela Kellnerová, zástupkyně primářky Oddělení hematologicko-transfuzního Nemocnice Písek. Dodala, že automatická analýza buněk je rychlejší a šetří čas laborantů.

Oddělení hematologicko-transfuzní písecké nemocnice v současnosti automatizuje většinu svých vyšetření a provádí je pomocí moderních přístrojů. Pouze některé, takzvané „in home“ metody, provádí manuálně ve zkumavkách, protože k nim neexistuje přístrojová varianta. „Jedná se například o některá vyšetření srážení krve. V naší laboratoři provádíme manuálně i vyšetření krevní skupiny či dalších znaků červených krvinek,“ sdělila Marcela Kellnerová. 

Vedení nemocnice chce nový přístroj pro digitální morfologii v hodnotě 5 miliónů vybrat v příštích týdnech. „Stroj na trhu můžeme zakoupit, či jej pronajmout.  Řešíme jaký způsob bude pro nemocnici výhodnější, sdělil předseda představenstva Nemocnice Písek Jiří Holan.