Jsme nemocnice,
kterým na Vás záleží.

V písecké nemocnici vyšetřují opičí neštovice

V písecké nemocnici vyšetřují opičí neštovice

Laboratoř klinické mikrobiologie Nemocnice Písek rozšířila své služby o vyšetření opičích neštovic (Monkeypox) metodou RT PCR. S žádostí o vyšetření se na ni mohou obracet praktičtí lékaři při podezření na toto onemocnění u svých pacientů.

„Vyšetření provádíme v pracovní době od pondělí do pátku. Vzorky krve, plazmy nebo stěru z vyrážky neštovic pacientů je třeba do laboratoře dopravit nejlépe do šesti hodin po jejich odběru. Vzorky musejí být uchovány při teplotě do osmi stupňů Celsia, v případě delší doby do minus dvaceti stupňů Celsia,“ uvedla primářka Oddělení klinické mikrobiologie MUDr. Věra Kůrková.

Virus opičích neštovic (MPXV), který byl objeven na konci padesátých let minulého století, způsobuje onemocnění u zvířat i lidí. Projevuje se zduřením lymfatických uzlin, bolestí, horečkou a zimnicí, bolestí hlavy a extrémní únavou. Po jednom až třech dnech se u pacientů objeví vyrážka. Ta přechází v léze, které se nakonec zkrabatí a odpadnou. Onemocnění obvykle trvá přibližně 2 až 4 týdny. Virus se přenáší z člověka na člověka těsným kontaktem, dotykem infikovaných lézí nebo vdechnutím kapének dýchacích cest. Dnes se s ním lze setkat na hromadných společenských akcích. Inkubační doba je obvykle 7 až 14 dní, ale může se pohybovat i v rozmezí 5 až 21 dní. V České republice je k dispozici vakcína proti tomuto infekčnímu agens.