Jsme nemocnice,
kterým na Vás záleží.

Senátoři se s vedením Nemocnice Písek shodli na řešení nedostatku zdravotníků

Senátoři se s vedením Nemocnice Písek shodli na řešení nedostatku zdravotníků

Zkrátit studium všeobecných zdravotních sester a zjednodušit systém atestací lékařů – takové je podle senátorů a zástupců úspěšných zdravotnických zařízení řešení dlouhodobě trvajícího nedostatku zdravotníků v českých nemocnicích. Shodli se na tom členové Výboru pro zdravotnictví Senátu ČR s vedením písecké nemocnice. Ta se dnes stala, jako významný poskytovatel zdravotní péče v jihočeském regionu, místem výjezdního zasedání senátního Výboru pro zdravotnictví.

„Stále se řeší nedostatek lékařů a sester v nemocnicích, přitom stačí vrátit obor všeobecná sestra na střední zdravotnické školy s potřebnými kompetencemi bez následného studia na školách vysokých.  Stejně tak je potřeba zjednodušit postgraduální vzdělávací systém pro lékaře – absolventy.  V obou případech by se uspíšila jejich samostatnost při práci v nemocnicích. A nikoliv na úkor kvality poskytované péče,“ uvedl předseda představenstva Nemocnice Písek MUDr. Jiří Holan, MBA.

„Pamatujeme časy, kdy do nemocnic nastupovaly jako sestry absolventky středních zdravotnických škol. Tam se po několika málo měsících staly plně kvalifikovanými a schopnými samostatné práce. Jenže v roce 2005 začala platit Směrnice Evropské unie o uznávání profesních kvalifikací, na kterou náš systém reagoval vyjmutím vzdělávání všeobecných sester ze středních zdravotnických škol a jeho posunutím na vysoké a vyšší odborné školy. Na středních školách výuku omezil na obor praktická sestra, která nemá plné kompetence k některým zásadním výkonům,“ řekl MUDr., Bc. Tomáš Fiala, MBA, místopředseda senátního Výboru pro zdravotnictví a předseda představenstva Nemocnice Strakonice.

Senátoři se s vedením písecké nemocnice shodli na tom, že nedostatek zdravotníků, zejména v lůžkových zařízeních, je třeba řešit. „Připravíme usnesení o nutnosti zjednodušit vzdělávání našich lékařů a sester,“ dodal Tomáš Fiala. Připomněl, že se ve výboru pro zdravotnictví nedávno usnesli například na nutnosti navýšení úhrad výkonů v lůžkových zařízeních ze strany zdravotních pojišťoven.