Project Milenial featuring news blogs and tutorials Adjustable Beds – Not Just For The Elderly! How A Dermatologist Can Help With Acne Problems Aromatherapy And Kids Amazingly Simple Skin Care Tips For People With Acne
Jsme nemocnice,
kterým na Vás záleží.

Přednášku primáře písecké nemocnice ocenili odborníci na rakovinu, pacientům pomůže její využití v praxi

Přednášku primáře písecké nemocnice ocenili odborníci na rakovinu, pacientům pomůže její využití v praxi

Přednášku primáře Oddělení klinické biochemie Nemocnice Písek Pavla Maliny k laboratornímu vyšetřování zánětu ocenili jako nejlepší přednášku nedávných 45. Brněnských onkologických dnů čeští i zahraniční odborníci na rakovinu. Primář Malina v ní hovořil o využití jednoho z ukazatelů zánětlivých stavů, který se nazývá Interleukin-6. Díky němu dokáží písečtí lékaři velmi brzy zjistit přítomnost zánětu nejen u onkologicky nemocných. To ve svém důsledku ocení pacienti.

„Využití interleukinu-6 při laboratorním určování přítomnosti zánětu se v Česku i ve světě více rozšiřuje až v posledních letech. V Písku se ale této metodě věnujeme díky mým kolegům a předchůdcům už od roku 2002. Na jejich zkušenosti jsem navázal a publikoval práce o využití interleukinu-6 u zánětu slinivky břišní, novorozenecké infekce, náhlých příhod břišních a infekce nebo zánětu jako takového. U onkologických pacientů jsou zánětlivé komplikace časté a nebezpečné. A právě k jejich včasnému zjištění slouží právě interleukin-6,“ sdělil MUDr. Pavel Malina, Ph.D.

Tento ukazatel stoupá v těle nemocných už po jedné hodině, tedy o 6 až 12 hodin dříve než jiné ukazatele. A mnohdy právě hodiny hrají důležitou roli při záchraně života pacientů s vážnou zánětlivou komplikací.

Brněnské onkologické dny pořádá už řadu let Masarykův onkologický ústav – přední česká nemocnice zaměřená na diagnostiku a léčbu pacientů se zhoubnými nádory. Letos se jich zúčastnily stovky českých i zahraničních onkologů. Během třídenního setkání odborníků zaznělo 247 příspěvků.

„Upřímně mě toto ocenění velmi mile potěšilo. Naposledy jsem podobné uznání zažil na konferenci Colours of Sepsis 2011 v Ostravě za příspěvek věnovaný využití interleukinu-6 u akutního zánětu slinivky břišní. Tehdy jsem na něm spolupracoval s doktorem Vladimírem Cejpem z našeho chirurgického oddělení a profesorem Antonínem Jaborem z Institutu klinické a experimentální medicíny IKEM,“ doplnil primář Malina.