Jsme nemocnice,
kterým na Vás záleží.

Písečtí patologové využijí služby svých kolegů z Budějovic

Písečtí patologové využijí služby svých kolegů z Budějovic

Písečtí patologové už nebudou muset zasílat vzorky tkání nemocných k doplňující analýze do laboratoří v jiných regionech. V oblasti tzv. prediktivní onkologické diagnostiky, která se zabývá zkoumáním genů ve zhoubných nádorech pacientů z důvodu jejich léčby, začnou spolupracovat s novou referenční laboratoří Nemocnice České Budějovice. Změnu plánují od letošního druhého pololetí.

„Doposud jsme museli vzorky některých našich pacientů zasílat k doplňující molekulárně genetické analýze do laboratoří v Plzni a v Praze. Protože českobudějovická nemocnice má nově uznanou referenční laboratoř, budeme využívat její služby,“ uvedl MUDr. Pavel Holan, primář Oddělení patologie Nemocnice Písek.

Písecká patologie chce českobudějovickou laboratoř vytěžit pro doplňující molekulárně genetickou analýzu především nádorů prsu, tlustého střeva, kůže, vaječníků a vejcovodů. Její výsledky pomohou lékařům zjistit, zda pacient s již prokázaným nádorovým onemocněním bude mít prospěch z cílené biologické léčby.

Písečtí patologové si od změny laboratorních služeb slibují zejména efektivnější spolupráci. „Jednak proto, že výkony budeme provádět v našem regionu, navíc v zařízeních s totožným vlastníkem, kterým je Jihočeský kraj. České Budějovice jsou také Písku nejblíže, což se může pozitivně odrazit na rychlosti vyšetření,“ řekl Pavel Holan.

Písecká patologie se zabývá vyšetřováním vzorků tkání a buněk pacientů (živých i zemřelých), které pomáhá s diagnostikou i léčbou lékařům Nemocnice Písek i dalších zdravotnických zařízení z Písecka, z Prachaticka a části Strakonicka. Od loňského roku využívá moderní laboratoře, chladicí boxy pro uchovávání zemřelých a novou pitevnu v objektu, který nechalo vedení Nemocnice Písek zrekonstruovat za přibližně 50 milionů korun.