Jsme nemocnice,
kterým na Vás záleží.

Písecká nemocnice v krocích rozšiřuje Covid péči

Písecká nemocnice v krocích rozšiřuje Covid péči

Písecká nemocnice je připravena v případě potřeby navýšit kapacity Covidových stanic, kde se pečuje o pacienty s koronavirem. V nemocnici je nyní hospitalizováno 35 osob s tímto onemocněním a lůžek je zde zatím dostatek.

Nemocnice Písek má celkem 389 lůžek. „Některá z nich se změnila na covidová a některá opouští personál, aby pomohl s intenzivní a anesteziologicko-resuscitační péčí. K tomu je část personálu pozitivní a musí být v izolaci. Počet lůžek se bude v průběhu pandemie koncepčně snižovat do personálem udržitelného počtu,“ uvedl předseda představenstva Nemocnice Písek, a. s., MUDr. Jiří Holan, MBA.

Kapacita současných jednotek intenzívní péče (JIP) je 32 lůžek, Covid pacienti jsou na pěti z nich. Hraniční kapacita lůžek Anesteziologicko-resuscitačního oddělení (ARO) s vlastním personálem je 16, obsazeny jsou nyní 3 z nich Covid pozitivními pacienty, 4 lůžka jsou připravena pro ty necovidové.

Ve finální verzi koronavirové krize bude nemocnice disponovat zhruba 180 lůžky pro necovidovou medicínu a 105 lůžky s možností péče o pozitivní pacienty. Nejtvrdší boj s nemocí se svádí na lůžkách ARO a jednotkách intenzivní péče. U 162 lůžek v nemocnici lze aplikovat kyslík. Dalších 100 kyslíkových ventilů má nemocnice k dispozici pro případnou další potřebu, půjčuje i okolním nemocnicím.

„Pokud bude třeba, budeme pokračovat v transformaci našich oddělení. Jsme schopni navýšit kapacitu nemocnice o desítky lůžek pro nemocné s koronavirem. Naprosto zásadní v péči ale nebude počet standardních lůžek, nýbrž kapacita intenzivní péče, a to zejména personální. Rozhodující roli bude hrát také počet pozitivních zaměstnanců, kteří budou muset být v izolaci a budou tedy v péči chybět. V této chvíli pomáháme s dalšími nemocnicemi řešit péči i Prachaticka, kde nemocnice zcela uzavřela některá základní oddělení. řekl Jiří Holan.

V okrese Písek je nyní více než 800 osob pozitivních na COVID, většina má lehký průběh onemocnění nebo je bez příznaků.