Jsme nemocnice,
kterým na Vás záleží.

Odborníci na rakovinu prsu se sejdou kvůli novinkám v oboru

Odborníci na rakovinu prsu se sejdou kvůli novinkám v oboru

Odborníci na rakovinu prsu i jejich kolegové z oborů příbuzných a spolupracujících se po dvou letech opět setkají v Písku, aby diskutovali o tomto závažném onemocnění. Oddělení chirurgie Nemocnice Písek tam pro ně koncem tohoto května chystá Písecký mamologický den.

„Akci připravujeme na pátek 27. května v kongresovém sálku nemocnice. Přednášející tam budou prezentovat novinky ze svého oboru a diskutovat o prevenci, vyšetřování a léčbě rakoviny prsu a návazné péči,“ řekla MUDr. Marta Horáková, primářka Oddělení chirurgie Nemocnice Písek.

Účastníci Píseckého mamologického dne se například dozvědí, jakou roli při onemocnění prsu hraje genetika, jak přistupovat k těhotenství po léčbě karcinomu prsu, jak lze ňadro po odstranění nádoru rekonstruovat, a které zobrazovací metody a v jakých případech lze v mamologii využívat. Písečtí odborníci přidají informace o metastatických procesech neboli šíření zhoubného bujení v prsu nebo o zkušenostech s nástroji a metodami, které napomáhají přesné lokalizaci nádoru.

Písecká nemocnice je známá svou specializací na mamologii a ženám s rakovinou prsu nabízí komplexní diagnostiku i léčbu. Dokonce jako jediná krajská nemocnice provozuje mamocentrum. „V oblasti léčby nádoru prsu jdeme s dobou. Je to jedna z hlavních náplní nejen našeho chirurgického pracoviště, ale celé nemocnice, která jako jediné krajské zařízení disponuje skríningovým mamografem. Všechny pacientky s nádorem prsu řeší tým, v němž jsou zastoupeni onkolog, radiolog, chirurg, případně další specialista. Na optimálním postupu se dohodneme ještě před započetím léčby. Úzce spolupracujeme s největším republikovým centrem pro léčbu nádoru prsu – Ústavem péče o matku a dítě, kde se provádí stovky operací tohoto typu ročně,“ sdělila Marta Horáková.

Kromě komplexní diagnostiky a léčby nemocnice pacientkám nabízí také pomoc a podporu sociální a psychickou. „Od září loňského roku se v kapli nemocnice setkává skupina ‚Statečných žen‘. Při pravidelných setkáních naše pacientky sdílejí své zkušenosti a vzájemně se podporují. Na setkání jsou zváni také hosté – odborníci z oblastí, které pacientky zajímají, například onkolog, nutriční terapeut, lektorka onkojógy a další,“ doplnila Mgr. Dana Lauerová z písecké chirurgie.

Program akce zde