Jsme nemocnice,
kterým na Vás záleží.

Nemocnice Písek pořídila pro rodičky moderní přenosný ultrazvuk

Nemocnice Písek pořídila pro rodičky moderní přenosný ultrazvuk

Nemocnice Písek rozšířila vybavení Gynekologicko-porodnického oddělení o nejmodernější ultrazvukový přístroj s vynikajícím zobrazením. To hraje klíčovou roli při vyšetření nejrůznějších závažných stavů během těhotenství, při porodu i po něm. Nový přístroj je mobilní, takže vyšetření významně urychluje a zároveň zvyšuje pohodlí rodiček.

 

„Nový ultrazvukový přístroj značky GE Vscan air významné zlepšuje medicínské diagnostické možnosti, zvyšuje bezpečí rodičky i dítěte a zajištuje jim větší komfort. Systém nabízí mimořádné snímky ve vysokém rozlišení a řadu možností jejich ukládání. Jeho součástí je kvalitní bezdrátová oboustranná sonda, kterou lze z každé strany využít pro jiný pohled, a dva tablety. Ty lze v případě potřeby nahradit třeba jen obrazovkou mobilního telefonu. Oproti standardnímu ultrazvuku, který obsahuje set monitoru a obslužného panelu s klávesnicí, včetně napájecích a ultrazvukových kabelů, to vše celé na pojízdném vozíku, je sonda velikosti dlaně zcela jiným přístrojem. Kromě rychlého startování je úžasná také rychlost, s jakou se zdravotníci mohou k rodičce v případě potřeby se zařízením dostat,“ uvedl primář Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Písek Michal Turek.

Lékaři písecké nemocnice přístroj používají na oddělení rizikového těhotenství i na oddělení šestinedělí nejen před porodem, ale také po něm. Využívají ho například k vyšetření závažného krvácení po porodu, nebo ke kontrole jizev a břicha po císařském řezu. „Přístroj lze také velmi pružně použít při porodu, kdy je třeba přesně zobrazit uložení hlavičky a hřbetu plodu nebo úhel postupu hlavičky a její vzdálenost od hráze. Lékaři tak vidí, zda je vyšší či menší šance pro spontánní porod, a při případných komplikacích hned zasáhnout,“ řekl Michal Turek.

Vyšetření novým ultrazvukovým přístrojem přináší řadu výhod i rodičkám: za vyšetřením se nemusejí nikam přesouvat, neobtěžují je všudypřítomné ultrazvukové kabely a přístroji nemusí uhýbat ani jejich doprovod, který se jim v danou chvíli věnuje. „Rodičky získají okamžitě důležité informace o svém stavu, který si samy mohou na tabletu i prohlédnout,“ dodal primář. 

Ultrazvukové vyšetření je dlouhodobě nedílnou součástí péče o těhotné ženy. Porodnickým pomocníkem číslo jedna je díky své nenáročnosti, šetrnosti vůči matce i dítěti a zároveň vysoké míře získaných informací. V posledních letech se stále více používá k vyšetření ženy na konci porodu. Nový ultrazvukový přístroj je umožňuje rychle a šetrně, bez nutnosti významné změny polohy ženy, například když rodí na porodním gauči – nedávno pořízené a velmi využívané novince písecké nemocnice.