Project Milenial featuring news blogs and tutorials Adjustable Beds – Not Just For The Elderly! How A Dermatologist Can Help With Acne Problems Aromatherapy And Kids Amazingly Simple Skin Care Tips For People With Acne
Jsme nemocnice,
kterým na Vás záleží.

Nemocnice koupí další přístroj pro automatizaci PCR testování

Nemocnice koupí další přístroj pro automatizaci PCR testování

Až 2000 vzorků slin či výtěrů denně bude schopna už v na konci ledna vyšetřit laboratoř písecké nemocnice v souvislosti s PCR testováním na onemocnění Covid-19. Větší počet rozborů v krátkém časovém intervalu zajistí nový přístroj. Po nedávno zakoupeném analyzátoru bude dalším laboratorním pomocníkem pro rychlejší určení virové nákazy.

„V pořadí už třetí analyzátor zakoupíme v lednu. Cena se pohybuje v okolí jednoho milionu korun, ale s příslušenstvím pro obsluhu vyjde kompletní pracovní set na pět až šest milionů korun. Chceme celý proces co nejvíce zautomatizovat a mechanicky i časově personálu co nejvíce ulevit. Snahou je snížit přesčasovou práci, do pozdních odpoledních nebo nočních hodin v laboratoři. Na přístroj a příslušená další zařízení se budeme snažit získat dotaci z fondů Evropské unie,“ uvedl předseda představenstva Nemocnice Písek MUDr. Jiří Holan, MBA.

Písecká nemocnice provádí PCR i antigenní testování. Protože se chce připravit i na případně plošné PCR testování, jeden analyzátor pro rychlejší testování a zvládnutí většího počtu vyšetření si v uplynulých měsících ke stávajícímu už pořídila. Některé přístroje má pronajaté. Laboratoř je nyní schopna zanalyzovat do tisíce vzorků za jeden den. Společně s dalším přístrojem zvládne denně otestovat až 2000 vzorků na PCR.

„PCR testy jsou přesnější než testy antigenní, ale jsou také náročnější na rozbor a čas. Proto si pořizujeme vybavení, díky němuž můžeme laboratorní zkoumání vzorků urychlit a zrobotizovat. Nový přístroj navíc pomáhá analyzovat i varianty viru. Dnes jsme již schopni říci, zda se u pacienta jedná o infekci způsobenou Omikronem“ doplnila primářka Oddělení mikrobiologie Nemocnice Písek MUDr. Věra Kůrková.