Jsme nemocnice,
kterým na Vás záleží.

Nemocnice České Budějovice zdvojnásobila počet zaměstnanců očkovaných proti chřipce

Nemocnice České Budějovice zdvojnásobila počet zaměstnanců očkovaných proti chřipce

Na podzim roku 2019 spustila Nemocnice České Budějovice, a.s. kampaň „Očkujeme zaměstnance, chráníme pacienty“. Jejím výsledkem je, že je nemocnice letos lépe připravena na chřipkovou sezónu. Proočkovanost zaměstnanců proti chřipce se podařilo meziročně zvýšit z 20 % na 40 %, proočkováno bylo téměř 1200 zaměstnanců.

„Pravděpodobně se jedná o nejvyšší proočkovanost zaměstnanců nemocnice v České republice,“ upozorňuje MUDr. Iva Šípová, vedoucí lékařka Pracoviště epidemiologie Nemocnice České Budějovice, a.s. Dodává, že čtyřvalentní vakcínu dostali zaměstnanci zdarma, nákup vakcín hradila nemocnice z vlastních prostředků.

Očkování probíhalo na jednotlivých odděleních v listopadu a prosinci 2019 a týkalo se jak zdravotníků, tak i ostatních zaměstnanců, například pracovníků údržby, úklidu, stravovacích zařízení či prádelny. Očkování se dostalo všem zaměstnancům, kteří byli připraveni nechat se očkovat, a to i přes přechodný výpadek dodávky vakcín. Do kampaně „Očkujeme zaměstnance, chráníme pacienty“ se Nemocnice České Budějovice, a.s. pustila z toho důvodu, že zdravotníci přicházející do kontaktu s nemocnými pacienty patří mezi skupiny lidí, které jsou nejvíce ohroženy chřipkou.

„Nejenže zdravotníci mají vyšší riziko, že se nakazí, ale navíc hrozí, že se sami stanou šiřiteli chřipky mezi nemocnými, tedy osobami, které mají nejvyšší pravděpodobnost, že v důsledku nákazy chřipkou mohou zemřít,“ uvádí MUDr. Aleš Chrdle, primář Infekčního oddělení českobudějovické nemocnice. „Při přípravě informační kampaně jsme se inspirovali ve Velké Británii. Podle našich informací jsme první českou nemocnicí, která realizovala podobně razantní kampaň, díky níž se podařilo proočkovanost zaměstnanců meziročně zvýšit o 100 %,“ doplňuje předseda představenstva Nemocnice České Budějovice, a.s. MUDr. Ing. Michal Šnorek, Ph.D.

V současné době českobudějovická nemocnice eviduje několik laboratorně prokázaných případů chřipky. „Některé státy Evropy hlásí epidemický výskyt,“ dodává MUDr. Iva Šípová. „Podle dostupných informací cirkulující kmeny chřipky odpovídají vakcinálním kmenům.“

Vakcína snižuje výskyt chřipky u očkovaných o 70 procent, snižuje o třetinu celkovou úmrtnost hospitalizovaných pacientů, chrání před nákazou očkovaného, jeho rodinu
i pacienty. Kampaň „Očkujeme zaměstnance, chráníme pacienty“ upozorňuje také na hashtag #nechcichripku a webové stránky www.nechcichripku.cz.