Jsme nemocnice,
kterým na Vás záleží.

Do Písku se sjedou kaplani jihočeských nemocnic

Do Písku se sjedou kaplani jihočeských nemocnic

Písecká nemocnice se stane místem prvního setkání kaplanů jihočeských nemocnic. Ve středu 29. ledna se do ní sjedou kaplanky a kaplani z nemocnic Tábor, Strakonice, České Budějovice, Jindřichův Hradec, Český Krumlov a Prachatice. Vedle výměny zkušeností se společně pomodlí za pacienty.

„Kaplany z ostatních jihočeských nemocnic jsme pozvali do nově zrekonstruované kaple, která je nejstarší dochovanou budovou v areálu písecké nemocnice. Program je pro ně připraven od 10 do 13 hodin,“ uvedl vedoucí Oddělení spirituální péče Nemocnice Písek, a. s., Mgr. Rostislav Homola.

Samostatné oddělení spirituální péče bylo v Písku oficiálně otevřeno před 10 lety. Koncepčně je od počátku součástí organizační struktury nemocnice na úrovni primariátu. Tím je úplně jiným oproti kaplanské péči v nemocnicích ČR. Jeho cílem je uspokojit spirituální potřeby pacientů, provázet nelehkým obdobím hospitalizace, zajišťovat animační programy pro dlouhodobě nemocné, naslouchat v existenčních situacích klientů, poskytnout psychickou podporu v době nemoci, v řadě případů i příbuzným při odchodu jejich blízkých, včetně dětí. Duchovní péči v této spíše nadnáboženské úrovni si nemocní chválili a proto i po vzoru Písku začali kaplani fungovat v dalších krajských nemocnicích. Většina kaplanů v jihočeských nemocnicích je z katolické církve, dva jsou z nekatolických církví – v Písku a Jindřichově Hradci.

„Na společném setkání budeme hovořit o své cestě ke službě nemocničního kaplana, o tom, jakým způsobem vznikla kaplanská služba v dané nemocnici, jak funguje, jak nás pacienti přijímají, co nabízíme a jak svou činnost můžeme nadále rozvíjet. Vedle sdílení zkušeností se pak pomodlíme – za sebe, za své rodiny, za svá společenství, za své nemocnice,“ doplnil Rostislav Homola.