Jsme nemocnice,
kterým na Vás záleží.

Chlupatá tatínkova hruď je pro miminko lepší než vyhřívané lůžko

Chlupatá tatínkova hruď je pro miminko lepší než vyhřívané lůžko
Nové a rekonstruované pavilony strakonické nemocnice umožňují zavádění postupů, které dřívější prostory dosud nedovolovaly. Nově k nim patří například „bonding" s otcem po porodu císařským řezem, tedy přivinutí novorozence nikoliv k matce, nýbrž k otci.

První chvíle matky s právě narozeným dítětem v náručí napomáhají při vytváření jejich vzájemné důvěry. Strakonická porodnice ve svých nových prostorách této poporodní tvorbě hlubokých emočních vazeb mezi matkou a miminkem - tzv. bondingu - napomáhá. Potřebný klid a zázemí ale dopřává miminkům i po porodech císařským řezem. „Naše porodnické oddělení začalo s přikládáním dětí k matce po císařském řezu ve svodové anestezii již na operačním sále. A nově jsme zkusili i bonding s tatínkem," říká ředitel Nemocnice Strakonice, a. s., MUDr. Tomáš Fiala.

Běžné položení nahého dítěte na matčino nahé břicho ihned po spontánním porodu tak po porodu císařským řezem kompenzují zapojením právě tatínka, který je s miminkem v kontaktu „kůže na kůži". „Tatínek, který má svůj vnitřní zájem o tento bezprostřední kontakt, tak sehrává velkou roli při vytváření vzájemné vazby. I jeho chlupatá hruď, na niž si přiloží své miminko, má v poporodní adaptaci novorozence větší přínos než sebelepší vyhřívané lůžko," potvrzuje vrchní sestra gynekologicko - porodního oddělení Mgr. Miloslava Bláhová.

 

Porodnické oddělení se do nových prostor přestěhovalo koncem prosince loňského roku. Rodičky zde přivádějí děti na svět v pokojích, které využívají po celou dobu pobytu v nemocnici. K vlastnímu porodu tak nemusejí přecházet do jiné místnosti tak, jako tomu bylo dosud. „V případě sekčního porodu je na porodnici operační sál pouze pro císařské řezy, ostatní gynekologické operace probíhají na centrálních operačních sálech. Maminka a případně tatínek či babička mají dostatečný prostor a klid na své miminko," zdůrazňuje Mgr. Miloslava Bláhová.

Bonding má stěžejní význam v poporodní péči o matku a její dítě. Překládá se jako propojování, lepení nebo připoutání. Je to proces, kdy se tvoří vztah mezi maminkou a miminkem a začíná již v prvních vteřinách po porodu. Úzký kontakt matky a novorozence v raném poporodním období buduje základy emočních vazeb a pomáhá také nastartovat tvorbu mateřského mléka.